Randevu 0216 449 09 41
Prof. Dr. Cengiz BAHADIR

TMS TEDAVİSİ

Transkraniyal manyetik stimulasyon (TMS) nedir?

Transkraniyal manyetik stimulasyon (TMS) tedavisi beyin hücrelerini manyetik akım ile uyarmaya dayanan yeni bir tanı ve tedavi yöntemdir. Bu yöntemde beynin belli bölümlerine manyetik akım uygulanır. Bu işlem manyetik koil adı verilen özel cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu uygulama invaziv değildir. Yani hastaya herhangi bir müdahale, temas olmamaktadır. Manyetik koil hastanın başının belli bölümlerine yaklaştırılarak dışarıdan yapılan uygulama ile gerçekleştirlir. Bu işlem sırasında hastalıklara göre belirlenmiş özel frekanslarda manyetik akım uygulanır.

TMS tedavisi ağrılı mıdır?

TMS tedavisi ağrılı bir tedavi değildir. Hasta uygulama sırasında acı hissetmez.

TMS kaç kez uygulanır?

TMS hastalıklara göre değişmekle birlikte en az 10 seans uygulanır. Bazı hastalıklarda uygulama seansı aralıklı olarak birkaç ay sürebilir. Seanslar genellikle 20 dakika kadar sürmektedir.

TMS tedavinin yan etkisi var mıdır?

TMS tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Baş ağrısı, boyun ağrısı görülebilir. Çok nadir kalıcı olmayan epilepsi vakaları bildirilmiştir. Bu vakalar da çok nadir olup genelde araştırma amaçlı yapılan ve rutin tedavide kullanılmayan yüksek frekanslı uyarımlarda ortaya çıkmıştır.

TMS tedavisi hangi hastalıklarda kullanılmaktadır?

TMS tedavisi ilaca dirençli depresyon tedavisinde FDA onaylıdır ve ABD’de sigorta kurumlarınca karşılanmaktadır. Ayrıca Parkinson, hemipleji (tek taraflı felç-inme), yazıcı krampı, distoni, spazmodik tortikollis, kulak çınlaması (tinnutus), felçlerdeki konuşma bozukluklarında (afazi), omurilik felçlerindeki (parapleji) ağrılarda etkinliği ispatlanmış olup bilimsel olarak onaylanmıştır. Ayrıca ataksi, fibromiyalji, multpl skleroz ve bir çok tedavisiz beyin hastalığında araştırmalar devam etmektedir ve genelde olumlu sonuçlar bildirilmektedir. TMS tedavisinin yakın zamanda bu hastalıklar içinde ödeme kapsamına alınması muhtemeldir.

Beyin hastalıkları şimdiye kadar büyük oranda ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmıştır. TMS tedavisi ile direk beyni oluşturan nöronlara tedavi yapılmaktadır. Gelişen beyin haritalama teknikleri ve fonksiyonel MR çalışmaları ile beraber yürütülen araştırmalar TMS tedavisinin bir çok tedavisiz beyin hastalığında umut vadeden yeni bir yöntem olduğunu göstermektedir.