Randevu 0216 449 09 41
Prof. Dr. Cengiz BAHADIR

Transkraniyal manyetik stimulasyon (TMS hangi hastalıklarda etkili bir tedavidir)

Tedavisi TMS beynin dışarıdan manyetik alan ile uyarılması esasına dayanır. Bu uyarım manyetik koil (başlık) denen bir cihaz ile gerçekleştirilir.

 

Manyetik koiller değişik şekillerde olabilirse de en fazla 8 şeklinde olanlar tercih edilmektedir. Başa yaklaştırılan bu koil içinde yönü aniden değiştirilen yüksek şiddetde bir elektrik akımının yardımı ile manyetik bir alan oluşturulur. Bu manyetik alan beynin üst tabaklarına (korteks) belli bir açı ile uygulandığında burada bulunan hücreleri uygulama frekansına bağlı olarak uyararak yada baskılayarak etkili olur.
TMS yeni bir yöntemdir ve yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu yüzden sinir sisteminin çok çeşitli hastalıklarında denenmektedir. Bu araştırma sonuçlarının kanıtları bir grup hastalıkda kanıt A düzeyinde,bir kısmında kanıt B düzeyinde bir grup hastalıkda ise daha düşük kanıt düzeyindedir. Kanıt A ve B seviyelerinde tedavinin etkin olduğu kabul edilir.

 

Buna göre TMS tedavisini etkili durumları madde madde sıralayabiliriz .
Kanıt A düzeyinde etkinlik:
1. Sinir sistemi kaynaklı ağrılarda ağrılı tarafında karşı tarafındaki beyin bölümüne (motoro korteks) uygulanan yüksek frekanslı TMS ağrıyı azaltmada etkin bulunmuştur.
2. Sol beyin bölümüne (dorsolateral prefrontal korteks) uygulanan yüksek frekanslı TMS tedavisi ilaca dirençli depresyon vakalarında etkili bulunmuştur.
3. Akut dönem sonrası felçli tarafın karşı tarafındaki beyin bölgesine (motor korteks) uygulanan alçak frekanslı TMS tedavisi felç sonrası el fonksiyonlarını iyileştirmede etkin bulunmuştur.
Kanıt B düzeyi etkinlik:
1. Sol beyinde ilgili bölüme (dorsolateral prefrontal korteks) uygulanan yüksek frekanslı TMS fibromiyalji hastalarında yaşam kalitesini artırmada ve ağrıyı azaltmada etkin bulunmuştur.
2. İki taraflı olarak motor korteks yada dorsolateral prefrontal kortekse ugulanan yüksek frekanslı TMS Parkinson hastalarında hareket bozukluğunda ve depresyonda etkin bulunmuştur.
3. Multipl skleroz hastalarında aralıklı uygulanan TMS (intermittent theta burst uyarım) bacaklarda oluşan kas gergnliğini (spastisite) azaltmada etkin bulunmuştur.
4. Sağ beyin bölümüne (inferior frontal girus-sol beyin yarımkürede bulunan konuşma merkezinin karşılığı) uygulanan alçak frekanslı TMS tedavisi inme sonrası gelişen konuşma bozukluklarının bazı tiplerinin (nonfleuent afazi) tedavisinde etkili bulunmuştur.

TMS yukarda sayolan hastalıklar dışındada bir çok farklı rahatsızlıkda kullanılmaktadır. Kanıt C ve D düzeyindeki sonuçlar buraya alınmamış olup TMS halen bir çok nörolojik hastalıkda denenmektedir. A ve B düzeyinde kanıtlar ortaya çıktıkça bu listeye yeni hastalıkların eklenmesi çok muhtemeldir.